To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Ninth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Z

Replacements
2/1/1978 Emry Ron replaced Haim Joseph Zadok
15/2/1978 Shlomo Eliahu replaced Meir Zorea
18/4/1978 Avraham Katz-Oz replaced Yitzhak Navon
12/1/1979 Zeev Katz replaced Aharon Yadlin
31/1/1979 Uri Avnery replaced Arie Lova Eliav
3/4/1979 Hamad Abu-Rabiah replaced Seif E-Din E-Zoubi
18/6/1979 David Stern replaced Shmuel Rechtman
14/8/1979 Esther Herlitz replaced Yehoshua Rabinowitz
29/2/1980 Yehuda Hashai replaced Yigal Allon
19/5/1980 Saadia Marciano replaced Meir Pa`il
12/1/1981 Jabr Moade replaced Hamad Abu-Rabiah
13/2/1981 Walid Sadik replaced Uri Avnery
13/2/1981 Avraham Levenbraun replaced Hanna Mwais
20/2/1981 Stella Levy replaced Stef Wertheimer

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il