To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Seventh Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Z

Replacements
15/12/1969 Nissim Eliad replaced Moshe Kol
15/12/1969 Yosef Goldschmidt replaced Yosef Burg
15/12/1969 Abraham Melamed replaced Zerach Warhaftig
29/1/1970 Gideon Patt replaced Aryeh Ben-Eliezer
27/5/1970 Zalman Shoval replaced David Ben-Gurion
16/7/1970 Avner-Hai Shaki replaced Haim-Moshe Shapira
4/4/1971 Yehuda Ben-Meir replaced Shlomo-Israel Ben-Meir
7/8/1971 Yehuda Meir Abramovicz replaced Yitzhak-Meir Levin
1/9/1971 Moshe Shahal replaced Mordechai Offer
16/2/1972 Avraham Levenbraun replaced Emil Habibi
26/2/1972 Mates Drobles replaced Yosef Sapir
1/3/1972 Shmuel Mikunis replaced Moshe Sneh
5/4/1972 Aviad Yafeh replaced Reuven Barkat
27/11/1972 Yaakov Mizrachi replaced Shlomo-Jacob Gross

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il