To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Fifth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Replacements
9/10/1961 Emil Habibi replaced Meir Vilner
23/8/1962 Hannah Lamdan replaced Giora Yoseftal
28/8/1962 Gideon Ben-Israel replaced Herzl Berger
24/10/1962 Yosef Kushnir replaced Hanan Rubin
8/11/1962 Shalom-Avraham Shaki replaced Mordechai Nurock
2/4/1963 Moshe Kelmer replaced Aharon-Yaakov Greenberg
17/5/1963 Mordechai Zar replaced Ami Assaf
11/11/1963 Aharon Goldstein replaced Idov Cohen
24/11/1963 Jenia Tversky replaced Meir Argov
4/5/1964 Aharon Yadlin replaced Jenia Tversky
11/5/1964 Halil-Salim Jabara replaced Yitzhak Ben-Aharon
20/8/1964 Joseph Kremerman replaced Avraham Drori
4/5/1965 Moshe Aram replaced Israel Bar-Yehuda
7/7/1965 Ari Ankorin replaced Moshe Sharett

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il