To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Fourth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Replacements
16/12/1959 Moshe Sneh replaced Meir Vilner
23/5/1960 Aharon Yadlin replaced Aharon Becker
10/7/1960 Yosef Kushnir replaced Haim Yehuda
25/10/1960 Ruth Haktin replaced Yigal Allon
21/3/1961 Avraham Drori replaced Shimshon Unichman
30/5/1961 Shlomo-Jacob Gross replaced Benjamin Mintz

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il