To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Thirteenth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Z

Replacements
16/7/1992 Avraham Ravitz replaced Yitzhak Haim Peretz
30/12/1993 Ariel Weinstein replaced Roni Milo
28/6/1994 Avraham Verdiger replaced Menahem Porush
28/6/1994 Moshe Gafni replaced Shmuel Halpert
5/7/1994 Saleh Saleem replaced Tawfik Zayyad
5/7/1995 Haneh Hadad replaced Avraham Burg
16/7/1995 Avraham Katz-Oz replaced Mordechai Gur
7/8/1995 Yosef Ahimeir replaced Haim Kaufman
5/11/1995 Nava Arad replaced Yitzhak Rabin
10/3/1996 Michael Ratzon replaced Ariel Weinstein
21/5/1996 Zvi Nir replaced Ora Namir
28/5/1996 Pini Shomer replaced Avraham Katz-Oz

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il