To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Twelfth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Z

Replacements
6/12/1988 Michael Kleiner replaced Yigal Cohen
10/1/1990 Hashem Mahameed replaced Meir Vilner
30/1/1990 Gershon Shafat replaced Yuval Neeman
31/1/1990 Elyakim Haetzni replaced Eliezer Waldman
14/2/1990 Mohamed Naffa replaced Tawfik Zayyad
4/7/1990 Tamar Gozansky replaced Tawfik Toubi
8/10/1990 Haim Kaufman replaced Zalman Shoval
3/2/1992 Saleh Tarif replaced Ezer Weizman
14/4/1992 Limor Livnat replaced Haim Corfo

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il