To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Tenth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Replacements
16/10/1981 Igael Hurvitz replaced Moshe Dayan
16/1/1982 Edna Solodar replaced Moshe Harif
19/1/1982 Michael Kleiner replaced Moshe Arens
18/10/1982 Ariel Weinstein replaced David Shiffman
22/3/1983 Nachman Raz replaced Chaim Herzog
16/5/1983 Haim Ramon replaced Daniel Rosolio
19/6/1983 Abraham Hirchson replaced Simha Erlich
7/3/1984 Zvi Shiloah replaced Hanan Porat

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il