To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
First Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Replacements
11/3/1949 Eliyahu Mazur replaced Moshe Kelmer
20/4/1950 Itzhak Kanev replaced Avraham Taviv
5/2/1951 Herzl Berger replaced Yehudit Simhoni
5/2/1951 Jenia Tversky replaced Heshel Frumkin
12/2/1951 Yisrael Yeshayahu replaced Aryeh Sheftel
12/2/1951 Baruch Osnia replaced Abba Hushi
10/4/1951 Menachem Ratzon replaced Dov Bar-Nir
12/4/1951 David Livschitz replaced Yitzhak Tabankin
19/5/1951 Menahem Cohen replaced David Remez
21/5/1951 Refael Bash replaced Yosef-Michael Lamm

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il