To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Sixth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Replacements
1/12/1965 Fridja Zo-Aretz replaced Shabtai Don-Yichye
8/12/1965 Amos Degani replaced Zvi Tsur
11/1/1966 Itzhak Golan replaced Moshe Kol
17/1/1966 Moshe Wertman replaced Moshe Carmel
17/1/1966 Shoshana Arbeli-Almozlino replaced Haim Gvati
16/10/1966 Shlomo Cohen-Tsiddon replaced Eliyahu Meridor
28/1/1967 Amnon Linn replaced Bechor-Shalom Sheetrit
20/2/1967 Aryeh Bahir replaced Yizhar Smilansky
21/12/1967 Avraham Verdiger replaced Yaakov Katz
9/12/1968 David Golomb replaced Dov Sadan
23/12/1968 Nissim Eliad replaced Pinhas Rosen
26/2/1969 Ari Ankorin replaced Levi Eshkol

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il