To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Second Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Replacements
10/9/1951 Idov Cohen replaced Moshe Kol
10/9/1951 Yeshayahu Foerder replaced Avraham Granot
2/11/1951 Eliezer Shostak replaced Yaacov Meridor
4/4/1952 Rachel Tsabari replaced Yechezkel Hen
13/7/1952 Avraham Kalfon replaced Eliezer Kaplan
14/8/1952 Shlomo-Israel Ben-Meir replaced David-Zvi Pinkas
8/12/1952 Yaakov Nitzani replaced Yitzhak Ben-Zvi
21/12/1952 Shlomo Hillel replaced Eliyahu Hacarmeli
24/6/1953 Zalman Ben-Yaakov replaced Avraham Deutsch
6/7/1953 Haim Cohen-Meguri replaced Aryeh Ben-Eliezer
1/12/1953 Baruch Kamin replaced David Hacohen

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il