To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Fourteenth Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Z

Replacements
1/9/1996 Reuven Rivlin replaced Eliahu Ben Elissar
15/10/1996 Eitan Cabel replaced David Libai
12/5/1997 Nissan Slomiansky replaced Avraham Stern
20/1/1998 Eliahu Gabbay replaced Zevulon Hammer
20/3/1998 Rafik Haj Yahia replaced Moshe Shahal
23/10/1998 Avraham Leizerson replaced Moshe Gafni
18/11/1998 Yisrael Katz replaced Ehud Olmert
30/11/1998 Doron Shmueli replaced Pini Badash

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il