To the Knesset Web Site in English To the Knesset Website in Hebrew To the Knesset Website in Arabic decoration
decoration
    Knesset Members by Knesset
 

 
Knesset Members of the
Eleventh Knesset
 
 
  ABC & Replacements ABC & Factions Women Country of Origin  
Decoration
   
Knesset Members by ABC
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Key: Blue IconMK (male) Key: Pink IconMK (female) Key: Icon for Partial TenurePartial Tenure - See Replacements


A

B

C

D

E

G

H

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Z

Replacements
5/2/1985 Yaakov Shamay replaced Isaac Seyger
26/11/1986 David Zucker replaced Mordechai Bar-On
15/3/1988 Yaakov Gil replaced Simcha Dinitz
15/3/1988 Gadi Yatziv replaced Victor Shem-Tov
10/5/1988 Avraham Shochat replaced Aharon Harel
27/10/1988 David Mor replaced Michael Reisser
31/10/1988 Uri Sebag replaced Adiel Amorai

     



State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il