Parliamentary Groups
 


Israel Communist Party (Maki)

Description:

A Jewish-Arab Communist party, that was formed when the Soviet Union recognized Israel immediately after its establishment. It was represented by a parliamentary group in the First to Seven Knessets, but in the elections for the Seventh Knesset it was challenged by another Communist Party - the New Communist List (Rakah), that was made up primarily of Arabs, and also entered the Knesset. In the Eighth Knesset the Communists were represented in the Knesset by Rakah alone. In the course of that Knesset the Rakah parliamentary group changed its name to the Democratic Front for Equality (Hadash), and as of the elections for the Ninth Knesset, it was Hadash that ran in the elections for the Knesset, in cooperation with additional bodies. In 1989 Rakah changed its name back to the Israel Communist Party (Maki).


The Knessets in Which it Served:

1
14/02/1949
20/08/1951
Knesset Members:   Shmuel Mikunis   Eliezer Preminger   Tawfik Toubi   Meir Vilner  
2
20/08/1951
15/08/1955
Knesset Members:   Avraham Berman   Emil Habibi   Shmuel Mikunis   Moshe Sneh   Tawfik Toubi   Esther Vilenska   Meir Vilner  
3
15/08/1955
30/11/1959
Knesset Members:   Emil Habibi   Shmuel Mikunis   Moshe Sneh   Tawfik Toubi   Esther Vilenska   Meir Vilner  
4
30/11/1959
04/09/1961
Knesset Members:   Shmuel Mikunis   Moshe Sneh   Tawfik Toubi   Meir Vilner  
5
04/09/1961
22/11/1965
Knesset Members:   Emil Habibi   Shmuel Mikunis   Moshe Sneh   Tawfik Toubi   Esther Vilenska   Meir Vilner  
6
22/11/1965
17/11/1969
Knesset Members:   Shmuel Mikunis  
7
17/11/1969
21/01/1974
Knesset Members:   Shmuel Mikunis   Moshe Sneh  
Color Key:
Black: A Member of the Knesset who was a member of the parliamentary group throughout the groupís existence in that Knesset
Blue: A Member of the Knesset who left the parliamentary group, resigned from the Knesset or passed away
Green: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and remained in it until the end of the groupís existence in that Knesset
Orange: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and then left it in the course of the Knessetís term
Purple: A Member of the Knesset who left a parliamentary group, and returned to it in the course of the Knessetís term




State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il