Parliamentary Groups
 


Kidma Vepituah

Description:

A minority list associated with Mapai and later with the Labor Party, that was a member in the Fourth to Eighth Knessets. In the course of the Eighth Knesset it was briefly a member of the Alignment, and toward the elections for the Ninth Knesset, it joined the United Arab List (I).


The Knessets in Which it Served:

4
30/11/1959
04/09/1961
Knesset Members:   Ahmed A-Dahar   Elias Nahale  
5
04/09/1961
22/11/1965
Knesset Members:   Ahmed A-Dahar   Elias Nahale  
6
22/11/1965
17/11/1969
Knesset Members:   Seif E-Din E-Zoubi   Elias Nahale  
7
17/11/1969
21/01/1974
Knesset Members:   Seif E-Din E-Zoubi   Jabr Moade  
8
21/01/1974
13/06/1977
Knesset Members:   Seif E-Din E-Zoubi   Jabr Moade  
Color Key:
Black: A Member of the Knesset who was a member of the parliamentary group throughout the groupís existence in that Knesset
Blue: A Member of the Knesset who left the parliamentary group, resigned from the Knesset or passed away
Green: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and remained in it until the end of the groupís existence in that Knesset
Orange: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and then left it in the course of the Knessetís term
Purple: A Member of the Knesset who left a parliamentary group, and returned to it in the course of the Knessetís term




State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il