Parliamentary Groups
 


National Religious Party

Description:

A national religious party established in1956, when the Mizrahi and Hapo'el Mizrahi united. In the elections for the Fourth to Tenth Knessets, the NRP ran for the Knesset under the name "National Religious Front". The NRP was a member of most of the governments of Israel. . Until the Six Day War in 1967, the political views of the NRP were considered moderate. Following the war, the nationalistic views of the party strengthened, especially following the formation of the Gush Emunim Movement in 1974, and the rise of a young generation of leaders.


The Knessets in Which it Served:

3
15/08/1955
30/11/1959
Knesset Members:   Shlomo-Israel Ben-Meir   Yosef Burg   Michael Chasani   Aharon-Yaakov Greenberg   Moshe Kelmer   Mordechai Nurock   Yitzhak Raphael   Haim-Moshe Shapira   Moshe Unna   Zerach Warhaftig   Fridja Zo-Aretz  
4
30/11/1959
04/09/1961
Knesset Members:   Shlomo-Israel Ben-Meir   Yosef Burg   Michael Chasani   Aharon-Yaakov Greenberg   Mordechai Nurock   Yitzhak Raphael   Tova Sanhadray   Binyamin Shachor   Haim-Moshe Shapira   Moshe Unna   Zerach Warhaftig   Fridja Zo-Aretz  
5
04/09/1961
22/11/1965
Knesset Members:   Shlomo-Israel Ben-Meir   Yosef Burg   Michael Chasani   Aharon-Yaakov Greenberg   Moshe Kelmer   Mordechai Nurock   Yitzhak Raphael   Tova Sanhadray   Binyamin Shachor   Shalom-Avraham Shaki   Haim-Moshe Shapira   Moshe Unna   Zerach Warhaftig   Fridja Zo-Aretz  
6
22/11/1965
17/11/1969
Knesset Members:   Shlomo-Israel Ben-Meir   Yosef Burg   Michael Chasani   Shabtai Don-Yichye   Daniel-Yitzhak Levy   Yitzhak Raphael   Tova Sanhadray   Binyamin Shachor   Haim-Moshe Shapira   Moshe Unna   Zerach Warhaftig   Fridja Zo-Aretz  
7
17/11/1969
21/01/1974
Knesset Members:   Shlomo-Israel Ben-Meir   Yehuda Ben-Meir   Yosef Burg   Michael Chasani   Simcha Freedman   Yosef Goldschmidt   Zevulon Hammer   Daniel-Yitzhak Levy   Abraham Melamed   Moshe-Zvi Neriah   Yitzhak Raphael   Tova Sanhadray   Binyamin Shachor   Avner-Hai Shaki   Haim-Moshe Shapira   Zerach Warhaftig  
8
21/01/1974
13/06/1977
Knesset Members:   Aharon Abuhatssira   Eliezer Avtabi   Yehuda Ben-Meir   Yosef Burg   Michael Chasani   Simcha Freedman   Zevulon Hammer   Abraham Melamed   Yitzhak Raphael   Pinchas Scheinman   Zerach Warhaftig  
9
13/06/1977
20/07/1981
Knesset Members:   Aharon Abuhatssira   Eliezer Avtabi   Yehuda Ben-Meir   Yosef Burg   Haim Meir Druckman   David Glass   Zevulon Hammer   Abraham Melamed   Ben-Zion Rubin   Pinchas Scheinman   Sara Stern-Katan   Zerach Warhaftig  
10
20/07/1981
13/08/1984
Knesset Members:   Eliezer Avtabi   Yehuda Ben-Meir   Yosef Burg   Haim Meir Druckman   Zevulon Hammer   Abraham Melamed  
11
13/08/1984
21/11/1988
Knesset Members:   Yosef Burg   David Danino   Haim Meir Druckman   Zevulon Hammer   Avner-Hai Shaki  
12
21/11/1988
13/07/1992
Knesset Members:   Yigal Bibi   Zevulon Hammer   Yitzhak Levy   Hanan Porat   Avner-Hai Shaki  
13
13/07/1992
17/06/1996
Knesset Members:   Yigal Bibi   Zevulon Hammer   Yitzhak Levy   Hanan Porat   Avner-Hai Shaki   Shaul Yahalom  
14
17/06/1996
07/06/1999
Knesset Members:   Shmaryahu Ben-Zur   Yigal Bibi   Eliahu Gabbay   Zevulon Hammer   Zvi Hendel   Yitzhak Levy   Hanan Porat   Avner-Hai Shaki   Nissan Slomiansky   Avraham Stern   Shaul Yahalom  
15
07/06/1999
17/02/2003
Knesset Members:   Yigal Bibi   Haim Meir Druckman   Nahum Langental   Yitzhak Levy   Zevulun Orlev   Shaul Yahalom  
16
17/02/2003
17/04/2006
Knesset Members:   Effie Eitam   Gila Finkelstein   Yitzhak Levy   Zevulun Orlev   Nissan Slomiansky   Shaul Yahalom  
Color Key:
Black: A Member of the Knesset who was a member of the parliamentary group throughout the groupís existence in that Knesset
Blue: A Member of the Knesset who left the parliamentary group, resigned from the Knesset or passed away
Green: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and remained in it until the end of the groupís existence in that Knesset
Orange: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and then left it in the course of the Knessetís term
Purple: A Member of the Knesset who left a parliamentary group, and returned to it in the course of the Knessetís term




State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il