Parliamentary Groups
 


Hadash

Current Information

Description:

The name adopted by the New Communist List (Rakach) toward the end of the Eighth Knesset, after the party outside the Knesset was joined by part of the Black Panthers and other left-wing non-communist groups. Hadash, which is a Jewish and Arab party, ran for the Ninth, Tenth, Thirteenth and Fifteenth Knessets under this name. In elections for the Eleventh, Twelfth, Fourteenth and Sixteenth Knessets, Hadash ran under joint names together with other parties. From its inception Hadash advocated a complete Israeli withdrawal from the territories occpied in 1967, recognition of the PLO and the establishment of a Palestinian state alongside Israel, in addition to full equality for Israelís Arab citizens.


The Knessets in Which it Served:

8
21/01/1974
13/06/1977
Knesset Members:   Avraham Levenbraun   Tawfik Toubi   Meir Vilner   Tawfik Zayyad  
9
13/06/1977
20/07/1981
Knesset Members:   Charlie Bitton   Avraham Levenbraun   Hanna Mwais   Tawfik Toubi   Meir Vilner   Tawfik Zayyad  
10
20/07/1981
13/08/1984
Knesset Members:   Charlie Bitton   Tawfik Toubi   Meir Vilner   Tawfik Zayyad  
11
13/08/1984
21/11/1988
Knesset Members:   Charlie Bitton   Tawfik Toubi   Meir Vilner   Muhammed Wattad   Tawfik Zayyad  
12
21/11/1988
13/07/1992
Knesset Members:   Charlie Bitton   Tamar Gozansky   Hashem Mahameed   Mohamed Naffa   Tawfik Toubi   Meir Vilner   Tawfik Zayyad  
13
13/07/1992
17/06/1996
Knesset Members:   Tamar Gozansky   Hashem Mahameed   Saleh Saleem   Tawfik Zayyad  
14
17/06/1996
07/06/1999
Knesset Members:   Tamar Gozansky   Ahmad Sa`d   Saleh Saleem  
15
07/06/1999
17/02/2003
Knesset Members:   Mohammad Barakeh   Tamar Gozansky   Issam Makhoul  
16
17/02/2003
17/04/2006
Knesset Members:   Mohammad Barakeh   Issam Makhoul  
17
17/04/2006
24/02/2009
Knesset Members:   Mohammad Barakeh   Dov Khenin   Hanna Swaid  
18
24/02/2009
05/02/2013
Knesset Members:   Afou Agbaria   Mohammad Barakeh   Dov Khenin   Hanna Swaid  
19
05/02/2013
Knesset Members:   Afou Agbaria   Mohammad Barakeh   Dov Khenin   Hanna Swaid  
Color Key:
Black: A Member of the Knesset who was a member of the parliamentary group throughout the groupís existence in that Knesset
Blue: A Member of the Knesset who left the parliamentary group, resigned from the Knesset or passed away
Green: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and remained in it until the end of the groupís existence in that Knesset
Orange: A Member of the Knesset who joined a parliamentary group and then left it in the course of the Knessetís term
Purple: A Member of the Knesset who left a parliamentary group, and returned to it in the course of the Knessetís term




State Symbol - Menora and Olive Branches
© Copyright 2014, all rights reserved to the State of Israel or to third parties as detailed in this link.
We welcome your Suggestions and Comments. Email: feedback@knesset.gov.il