ישיבות ועדה מקוונות
 

פרוטוקולים מקוונים

ההסברה הישראלית באינטרנט

12/02/2002
ח"כ מיכאל איתן   13:09 
שלום, בעוד מספר דקות יחל הדיון.
ח"כ מיכאל איתן   13:14 
רבותיי וגבירותיי, אני מבקש לפתוח את הישיבה. הישיבה הזאת היא ישיבה משותפת לועדת המדע וועדת החוץ והבטחון והיא נתכנסה כאן על איזשהו בסיס של יוזמה חד פעמית, בהרכב כזה של דיון, בד"כ בכנסת יש ועדות ויש הרכב פורמלי גם כן של ועדות משותפות, והפעם נקטו באיזושהי דרך של ישיבה משותפת לשתי הועדות - גם דבר כזה קיים אבל מטבע הדברים בישיבות משותפות כאלה מטפלים יו"ר הועדות והרכב המשתתפים יותר מייצג את שתי הועדות. הפעם כפי שאני רואה הייצוג כאן הוא בעיקרו של חברי ועדת המדע והדיון נועד להיות בעצם דיון אחד. אני מקווה מאד שבעקבות הדיון הזה, וזאת המטרה שלי, נגיע לנקודה שאפשר יהיה גם להסיק את המסקנות הראויות ולפנות אל הגוף המבצע, קרי: אל הממשלה, בהמלצה. התחום שבו אנו עוסקים אינו תחום שנמצא באחריות הכנסת. אנו עוסקים בו בתוקף היותנו הגוף המפקח על פעולות הרשות המבצעת, על הממשלה, ואנו יכולים להעביר המלצות שלנו לממשלה והצעות לפעולה אבל כל החלטות שנקבל כאן תהיינה בגדר המלצות בלבד.
ח"כ מיכאל איתן   13:14 
אני רוצה להודות לנחמה רונן שהציעה הצעה לסדר יומה של הכנסת ובעקבות ההצעה הזו אנו נפגשים כאן. אני גם רוצה לבקש מכל המשתתפים להביא בחשבון שהדיון הזה נעשה במסגרת ניסוי שאנו מקיימים כאן בכנסת והניסוי הזה הוא ניסוי שקשור גם לנושא שבו אנו מדברים, הוא ישיבות כנסת, ועדות כנסת, שהן ישיבות מקוונות, און-ליין.
ח"כ מיכאל איתן   13:16 
במהלך הדיון כאן, לא רק שהוא משודר בערוץ 33 והציבור יכול לצפות ובטח צופים בנו אלפי אנשים כרגע, אלא שבנוסף ליכולת לצפות במה שמתרחש כאן, אותם אנשים מקרב הציבור שיש להם מחשבים, בין אם הם צופים בנו עתה מהטלויזיה ובין אם נודע להם בדרך כלשהי על הישיבה הזאת מראש, הם יכולים להשתתף איתנו בדיון, הם יכולים להציע לנו הצעות וזאת הם יכולים לעשות ע"י כניסה לאתר הכנסת, הכתובת המדוייקת: WWWכנסת.GOV IL
ח"כ מיכאל איתן   13:17 
אני פונה לדוברים כאן לדבר קצת יותר לאט כי כל מילה גם מוקלדת, לאלה שאין להם טלויזיה יכולים לקרוא את הקלדת הדיון בבתיהם. ההקלדה מאפשרת להם לעקוב ולהגיב מתוך האתר ולהשתתף בדיון. כל תגובה און ליין שתגיע לאתר שלנו תזכה כאן להתייחסות ואתם תוכלו גם לנהל דיון מקביל לדיון שמתנהל כאן.מפעם לפעם אקבל פתקים של תגובות הציבור ואם תעלנה נקודות שתחייב התייחסות של הפורום כאן, אני אשמיע אותן בשם האנשים שמשתתפים בדיון המקביל.
ח"כ מיכאל איתן   13:18 
משפט אחרון, בישיבה האחרונה שקיימנו בצורה הזאת, וקיימנו אותה בשעת ערב מאוחרת, היא נגעה לנושא אינטרנט מהיר ומדיניות המחירים. קיבלנו 1350 תגובות. היו אלפי כניסות אבל 1300 איש הצליחו להכניס תגובות במהלך הדיון והפרוטוקולים גם של הדיון בכנסת וגם של הדיון הציבורי מתפרסמים. אני מקווה מאד שגם במהלך הדיון הזה נקבל הצעות שנוכל להסתייע בהן. אז תודה רבה למשתתפים שהגיעו, תודה רבה לגולשים שנמצאים איתנו ואני מבקש לפתוחח את הישיבה ע"י ח"כ ענת מאור
ח"כ ענת מאור   13:21 
צהריים טובים. אני מברכת על הנוכחות מאד רבה, על הרעיון שהוא חלק ממהות הדיון ואני חושבת שועדת המדע הקימה ועדת משנה לאינטרנט. אני רוצה לברך את השרה ציפי ליבני שתייצב את עמדת הממשלה. המדיניות זה הממשלה. אני פניתי לועדת הכנסת והיא נענתה שתהיה ועדה משותפת בגלל שהוא מורכב מהטכנולוגיה ומהמהות. בצד הטכנולגי של האינטרנט - אם קיימת מערכת הסברה באינטרנט, האם הכלי הנגיש, הנפוץ הזה מנוצל. האם יש לנו מערכת טכנולוגית והשכלתית לשגרירויות שלנו. באזו מידה המערכת הטכנולוגית משולבת בכך. זה באשר לצד הטכני שהוא מהותי מאד היוטם. מה עוד שאנו יודעים את האינפורמציה של הניצול והשימוש במערכת הזו על ידי צד פלשיתנאי או מדינות אחרות. השאלה המהותית שהייתי מבקשת לשמוע איך בכלי כזה שנקרא אינטרנט מתמודדים עם הסוגיות של דיס אינפורמציה, איך מתמודדים עם התפוצצות וכמות המידע, באיזה מידה יש אפשרות לדיון לשיג ושיח. אלו הנושאים שנדון בהם. אני מעבירה את רשות הניהול לח"כ איתן.
נחמה רונן   13:25 
מתוך אותם אתרים.
ח"כ מיכאל איתן   13:26 
לאלה מהצופים שרוצים להתייחס לדיון ולהגיב און ליין, שיכנסו לאתר הכנסת, ובאתר הכנסת תהיה להם הפניה אל הדיון הזה והם יוכלו להכנס ולהתייחס לכל מה שקורה כאן. תודה.
נחמה רונן   13:28 
לפני שהעליתי את הנושא על סדר יומה של הכנסת ניסיתי לברר ולראות מה ואיך עושים. לפחות מה שאני גיליתי, גיליתי תכונה די עגומה. משרד החוץ הודיע לי שיש אתר של משרד החוץ, נכנסתי אליו רק שכדאי לגמור דוקטורט באוניברסיטה כדי להבין. המון אינפורמציה מאד על רמה גבוהה אבל אין בה שום דבר שאתה כתלמיד או כסתם גולש יש לו חשק להתחיל לדפדף, לעומת אתרים אחרים שהם מאד קורצים. מעבר לכך, באתרים הפלשיתנאים, 3000 - 4000 אתרים, יש יד מכוונת מלמעלה. את הסטודנטים הפלשתינאים מגוייסים לענין הזה. הם מוסרים אינופרמציה אבל יש יד מלמעלה שמכוונת ומדריכה. אני חושבת שאני לא אגזים אם אומר שאין מענה ישראלי אמיתי למה שקורה באתרי האינטרנט. מעבר לדיון העקרוני שיהיה פה אני רוצה להיות גם יותר פרקטית. אני רוצה לצאת עם אידושהי החלטה שקובעת איך הולכים להתמודד עם זה. ושנית, יש עמותה שנקראת "על ישראל", איך אנו עוזרים לעמותה, אנו לא מבקשים שתהיה פה רק דעת ממשלה או מישהו שיכתיב מה לומר. אין ספק שכל מי שהוא ציוני וחי במדינת ישראל לא מוכן לקבל את מה שנכתב על מדינת ישראל ע"י הפלסיטנאים.
ח"כ מיכאל איתן   13:29 
אני אבקש כעת מהיוזמה הפרטית קצת לדבר. אח"כ ניתן לנציגי הממשלה. אז בבקשה
חני זיו   13:32 
שמי חני זיו ועיסוקי הוא כתיבת ספרים בנושא א"י כתבתי את הספר ואני מאד בתוך הסכסוך ישראלי פלסטיני. בתוך חיפוש באינטרנט של הצד הפלשיתנאי איך הוא עובר את המלחמה הגעתי לנושא האתרים הפלסטינים באינטרנט והאתרים האיסלאמים. הדו.קום. שקרס השאיר הרבה מקום ליוזמה והעולם האיסלמי פרץ פנימה ביוזמה רבה מאד. כשראינו את הבעיה התכנסנו לעמותת "על ישראל". יו"ר העמותה הוא פרופ' גלבר מאוניברסיטת חיפה, המנכ"ל שלה זה דודו צור, ת"ת אלוף מילואים, עד לא מכבר קצין מודיעין ראשי. סגן היו"ר זה תמיר, קצין מודיעין ראשי. יעל חורש, חוקרת ודוקטורנטית בטכניון. פרופ' עמי פרידמן מהמכון בירושלים, עוזי ארד מהמכון שלו, וכך אנו מוסיפים קבוצות שי כולות באמת להיות כח שיכול לתת מענה אקדמי רעיוני,מכל זרמי הציבור.
חני זיו   13:33 
אני קופצת כאן. הדרך שניתן להתמודד עם הבעיה, א יש מלחמה באינטרנט ובמלחמה צריך להתמודד. יכולה להיות הידברות באינטרנט וגם את זה אנו לא עושים. אני רוצה להראות את המצב בצד השני של הרשת. המצב בצד שלנו הוא עגום למדי. לקחתי את מאות האתרים שעברתי עליהם ומיינתי אותם. מהמאות בחרתי עשרות רבות ואותם מיינתי לקטיגוריות. אני רוצה להציג את הקטגוריה הקשה ביותר, אנו חייבים להגיע למצב של תלונה בפני מי שלא יהיה. תראו את הסמננים האנטישמיים. תראו איך מציגים את יו"ר הממשלה ואת מי שחופר בתוך האתר. הדברים הם קשים. יש לנו פה אינטרנט ישיר ואני אכניס אתכם לכמה אתרים פנימה כדי שתראו מה מתרחש בפנים. אתן דוגמא נוספת איך מוצג ראש ממשלת ישראל.
חני זיו   13:35 
המסר הכבד ביותר והקשה ביותר זה החיבור בין נאציזם, בין גזענות, ובין ציונות. זה המוטו שרץ באינטנט, וכמעט בכל האתרים - גם באלה שנראים מתונים. אני נותנת לכם פה דוגמא לאתר ילדים, אתר חינוכי, מי שנכנס לאתר הזה פנימה בעצם מגלה שזה אתר כמעט אתר המתנסים שלנו. לדוגמא זה אתר חינוכי, הוא אפילו מלווה במוזיקה האתר הזה. כך אנו יכולים לרוץ על דפי בית מאד מזעזעים. זו הקטיגוריה הקשה. יש פה שילוב של אתרים אנטישמיים. מי שמכיר את האתר הזה הוא אתר אנטישמי מאד.
חני זיו   13:36 
הרוב זה מהשנתיים האחרונות. אלה קבוצת אתרי זכות שיבה. 17 אתרים. מאות דפים, מסמכים, תעודות. כאן יש לנו אתרים חדשות. מי שקרא אתמול עיתון ראה שיש איזושהי אמינות לאתרי חדשות באינטרנט. מה שכתוב שם הוא לא טוב לנו. הפעילות הנוספת שנעשית היא ע"י מאות ארגונים ברחבי כל העולם, ארגונים כביכול של זכויות אדם, וכל ארגון כזה בעצם מייצג ארגון פעיל של מתדבים ויש בו הרבה מאד חומר. כאן אנו יכולים לראות שיש הרבה גולשים, כולם משתמשים בכלי הזה.
חני זיו   13:37 
זאת בעצם הבעיה. בעצם הנושא של הפתרונות אתן לפרופ' יואב גלבר ולמנכ"ל דודו לדבר על כך.
ח"כ מיכאל איתן   13:37 
אני רוצה בכל זאת לשלב את אלי הכהן.
אלי הכהן   13:37 
אני כתב ב"קול ישראל", המוציא ומביא את כל דברי האינטרנט בקול ישראל, כל מהדורת החדשות באינטרנט ובכל תחום של האינטרנט, קידום האינטרנט במדינת ישראל.
אלי הכהן   13:40 
האתר האנטישמי הראשון עלה לרשת בשנת 95 כלומר אנו שבע שנים בתוך הסיפור הזה. לפי הערכות היום מדובר על סדר גודל של 3000 אתרים אנטישמיים, רק הבוקר הבאתי ליומן הבוקר סיפור על אתר - להקת רוק שחיה ונושמת בארה"ב והאתר שלה פועל באין מפריע. לפי הדיבר הראשון לחוקה, האתרים מסוג זה, כל עוד הם לא קוראים לרצח - ובמקרה הזה אני מניח שהאתר הזה לא ישאר עוד הרבה זמן און ליין - אפשר להעלות אתרים באופן חפשי, ולכן רוב האתרים האלה פועלים מתוך ארה"ב. מאז 11 בספטמבר חל שינוי אבל עדיין האתרים האלה ממשיכים לתפקד. צריך לזכור שיש היום ברשת 480 מיליון גולשים. כלומר, זהו פוטטנציאל אדיר שבעצם אפשר לומר שלמעט אתר פה אתר שם, אתר משרד החוץ במקרה אחד ואולי אתר צה"ל במקרה אחר, יש התעלמות של המערכת שלנו, המערכת הממוסדת, מסוגיית האינטרנט. האינטרנט הוא נשקו של החלש. כך אני קורא לזה. קבוצות קיקיוניות. יתכן שיהיה מדובר בשניים שלושה ארבעה חמישה איש יכולים להקים אתר אדיר מימדים עם מאות ואלפי עמודים שיכניס לכיס הקטן את האתרים שלנו. אתרי החיזבאללה, קמו לפחות 5 אתרים חיזבאללה, ולכל אחד מהמנהיגים יש אתר אישי משלו, כמו נאסראללה. ללוחמה המקוונת צריך לזכור שיש ני היבטים.
אלי הכהן   13:42 
אתרי החיזבאללה פעלו בסיוע גם שרתים בארה"ב וגם במזרח התיכון אבל למשל אתר הגי'הד האיסלאמי - פעל מארה"ב והופעל לחץ והאתר הזה הורד אבל אותו ספק אינטרנט היה יכול באותה מידה לומר שהוא משאיר את זה. יש אתרים שממשיכים לפעול מתוך ארה"ב. צריך לזכור שלסוגיה זו יש שני היבטים - היבט טכנולוגי והביט תכני. מי שחושב שהפתרון הוא באתר אחד טועה ולא מבין. נניח שמחר יוקם אתר הסברה רציני של ישראל - זה לא פתרון. הפתרון למערך ההסברה הוא משולב, שכולל בתוכו את כל האלמנטים של האינטרנט. קבוצות הדיון, הצ'טים, האתרים,
אלי הכהן   13:42 
הדואר האלקטורני, המסרים המיידיים, כל זה הוא המכלול הראשון שצריך להתייחס אליו כשאנו מדברים על הסברה באינטרנט. אתר ההסברה היחיד שקיים היום הוא אתר משרד החוץ.
ח"כ מיכאל איתן   13:42 
קטעתי אותם באמצע על מנת לשלב אותך. נתתי לך את זכות הקדימה. בבקשה יואב.
יואב גלבר   13:47 
אנו מקיפים נושא רחב מאד וכדאי קצת לפלח אותו. באתר הסתה לא מתמודדים עם אתרי הסתה נגדיים. התחום שנראה לי מרכזי, גם לא התחום החדשותי. התחום שנראה לי, גם הבעייתי ביותר וגם הפרוץ לפעילות שלנו, זה התחום של ההסברה הבסיסית לקהל שאיננו קהל משוכנע מראש. ההסתה מדברת למי שכבר משוכנע מראש. הבעיה היום, קיבלתי 34 אתרים, כולם מסתמכים, כל המערכת הזאת שתוארה כאן, זאת מערכת לדה לגיטימציה של מדינת ישראל שממוקדמת בכמה נושאים. קודם כל בענין זכות השיבה. שנית בענין גבולות 47, החלטיה 181. זה לא בערבית, זה באנגלית, זה דוברים רשמיים, זה לאום. שלישית, ענין ירושלים וקדושתה, והענין הרביעי במשתמע או בעקיפין זה הכחשת השואה ע"י השוואתה לנכבה. במגרש הזה צריך להתמודד. כי קהל היעד של הפעילות הזו הוא קהל יעד בדרך כלל צעירים, אנשים שיש להם ענין במזרח התיכון - סטודנטים או סתם אנשים משכילים. כל מה שהם ישיגו, אם ישימו איזשהו מונח על "חיפוש" - הם לא יתקלו באתרים ישראל, ופה ענין הכמות גוברת. עד שיגיעו בתור למשרד החוץ כבר ימאס להם והם יעברו לנושא אחר. ההתמודדות פה היא גם במישור הכמותי. היא צריכה להיות מכוונת לקהלי יעד מגוניים, גם בתוך מדינת ישראל ווודאי שהחוצה. יש קהל שאתה צריך לדבר אליו בסיסמאות, עד לרמות העמקה של מי שלומד. עיתונאי לא ילך לקונסוליה אלא יכנס לאינטרט, יקבל מה שהוא רוצה והאינפומרציה שתעמוד לרשותו תהיה ממקור פלסטיני.
יואב גלבר   13:47 
אנו נקבל מהאינטרנט בעוד 20 שנה דבר הרבה יותר גרוע ממה שקורה היום, אם לא נטפל בזה עכשיו.
ח"כ מיכאל איתן   13:49 
תגובות מהאינטרנט במהלך הדיון. הנקודה שחוזרת על עצמה, האתר של משרד החוץ ישן ומשעמם. יש להקים צוות צעיר. צריך להתקשר עם אתרים פרטיים ולסייע להם. מישהו פה מדבר על כך שההסברה הפלשיתנאית קצרה וקולעת. מישהו בשם זהות אמר שאתרי ההסברה חייביים להיות נגישים יותר, אולי יפרט יותר כי זה לא ברור לי. בכל אופן, אלה הן ההערות המרכזיות. מישהו שואל כאן על בעיות פרקטיות איך אנו נערכים מבחינה תקציבית להצעות שמוצעות כאן בדיון אבל נענה לכך בהמשך. בבקשה דודו צור.
דודו צור   13:51 
האתרים הפלשיתנאים הם בכמה שפות, לא צריך אפילו ללכת לאנגלית. הם מופיעים ב- 6 או 7 שפות. עלינו לעשות גם אתרים בערבית. מבחינה ארגונית היות ואתה אומר שזה לא ישיבה אופרטיבית אני יכול רק לומר שיש לנו חזון ומבנה ארגוני ויש לנו עשרות מתנדבים, מאות מתנדבים. המכללה למינהל, החוג לתקשורת, גם הם התגייסו לענין. בי"ס של הנשיא מהנגב ועוד ארגונים ואנשים פרטיים. אחרי כל פעם שאנו מדברים או ברדיו או יש כתבה, דליה יאירי נתנה פינה כל יום ראשון, אחרי כל תכנית כזו אני מקבל לפחות 5 טלפונים מאנשים פרטיים. חשוב לדעת, מי שחושב שיש לו אתר אחד ובזה פתר את בעיה הוא פשוט לא מבין. אני מדמה זאת למישהו שיושב על פיסת יבשה בתוך ים גועש ורועש. אני לא בא כרגע למשרד החוץ או לצה"ל שיש לו אתר יפה מאד, שהשתפר מאד בזמן האחרון, הוא הרבה יותר אטרקטיבי לקהל הצעיר. היינו במגעים עם משרדי הממשלה, ואני רואה שאסימון נפל גם במשרד החוץ וגם במשרד הבטחון.
דודו צור   13:52 
אני מאד מאד מקווה שהשלום יגיע ואנו נוכל לפרק את העמותה ולעשות אתרים משותפים עם הפלסטינאים.
ח"כ מיכאל איתר   13:54 
יש כאן נקודה שח"כ ענת מאור אמרה. אנו משתמשים כל הזמן במושגים של מלחמה וכאן נאמר גם ע"י חני מקודם, יש אתרים שלא היו צריכים להיות או אין להם מקום ברשת. אני רוצה להבהיר שאנו כולנו גולשים באינטרנט והאינטרנט הוא זירה שכולנו אחראים להמשך קיומה ונטילת החוק בידיים ופעולות של פגיעה ברשת, אני אומר את הדברים משום שאני כבר הגעתי למצב שעמדתי בתיווך מול אתרים של החיזבאללה, תיווך אמריקאי, ואני לא רוצה שמהצורך שלנו והחובה שלנו להסביר ולהאבק ולהלחם על דעת הקהל יתפרש שאנו מעודדים אנשים לפגוע באתרים שזו פעולה שספק אם היא חוקית, אפילו עפ"י החוק הישראלי. את הנקודה הזאת צריך לשים ברור על השולחן. ועוד הערה שתהיה מאזנת: גם באתרים שלנו, אם לוקחים אותם מזוית הראיה שלהם, מעוותים תמונות של שרון, אנו גם מעוותים תמונות של ערפאת ואחרים בצורה שאני לא פוסל אותה, זה במלחמה כמו במלחמה, אבל כשאנו מנהלים דיון אצלנו... עושים את זה בלי סוף. החברה' שלנו לא עושים?
ח"כ מיכאל איתר   13:55 
ברור שזה לא ביד מכוונת. ביד מכוונת של מי שעושה את זה. אבל מאחר וכל העם חזית ואנו חיים באינטרנט אז אני אומר שצריך להאבק ולהלחם על דעתנו, לא להרפות, אבל צריך גם לזכות שגם במלחמה, מלחמה שבה נהרגים אנשים, יש גם שם כללים וחוקים. אז צריך להקפיד שאנו לא פועלים להריסת אתרים לפגיעה ברשת אלא אם מישהו פעך כנגדנו כהגנה, אבל אנו לא יוזמים את המהלכים האלה בשום פנים ואופן.
דוד צור   13:56 
אני שמח מאד על שתי ההערות. העמותה שלנו היא על מפלגתית. אני לא אומר שהיא על פוליטית. זו הבהרה אחת. לגבי מלחמה, אני מדברת על המערכה הכוללת שמתנהלת, לא דיברתי על האינטרנט. אנו לא מתכוונים אפילו לעשות אתרי תעמולה נגדית.
ח"כ מיכאל איתן   13:57 
אתר ההסברה שלנו צריך להיות מכוון, הנושא הוא לא פעולה של עמותה פלונית או אלמונית. אנו מדברים על אלפים שיכולים לעזור לנו, שהם אנשים חופשיים, שהם מקימים לבד אתרים, והדיון צריך להתבצע איך אנו מפעילים את כל המסות הגדולות האלה, אחרת לא נצליח. אם נרצה שיעסוק בכך גוף אחד והוא ירכז, אנו מחטיאים את המטרה.
דוד צור   13:58 
לא התיימרנו. אני אשמח לראות עוד 35 עד 800 עמותות ואנשים פרטיים שעושים את זה רק שאף אחד לא קם. כל פעם ששומעים עלינו מיד אנו מקבלים טלפונים של אנשים שרוצים לעשות. לכן אנו פה ולכן אנו מציעים את עצמנו ולצערי אף אחד לא הקים את הכפפה ואולי בזכות הישיבה הזו מישהו ירים את הכפפה. אתה תוקף אותנו.
ח"כ מיכאל איתן   13:58 
אני לא תוקף. ההיפך, אני מברך. אתם צריכים לחשוב במושגים אחרים. זה לא הולך בצורה בירוקרטית האינטרנט.
דוד צור   13:58 
אף אחד לא קם עד עכשיו.
ח"כ מיכאל איתן   13:58 
יש כאן בחור צעיר שקם. קובי. אולי תספר לנו מה עשית.
קובי   14:00 
אני קובי ובונה אתר באינטרנט בערך כבר שנה. זה התחיל ביום בהיר אחד שהגיע לידי חומר מסויים, פרסמתי, ועם הזמן זה הלך והתפתח. במשך הזמן בניתי אתר גדול, עם חברים, ומשתדל שם לפרסם כמה שיותר מידע לגבי מה שקורה כאן בארץ, דברים מהרשות הפלסטינית, הסתה. האתר שלי היום בעברית וגם באנגלית. אני לא כותב את כל התכנים בעצמי אלא מקבל אותם מכל מיני מקומות. מה שמגיע לידי אני משתדל להכניס. בפועל אני מקדיש לאתר כמה שעות טובות ביום, אני פנוי לגמרי היום, לפני גיוס. האתר יותר עוסק בענין של המלחמה, מה שקורה היום בארץ.
משה הלוי   14:02 
אני מפעיל אינדקס מאתרי חדשות, מאתרי הסברה ישראליים, אתרי הסברה פלסטינאים, אתרים כמו החיזבאללה וחאמס, וגם פורומים באנגלית שהם ברשת העולמית. כל יום מתעדכנות תמונות של מה שקורה בשטחים ומה שקורה במדינת ישראל. עד כאן זה הקטע על האתר. ההסברה הפלסטינית בעיקר הקטע של מלחמת אלקצה...
משה הלוי   14:03 
האתר של קובי למשל הוא אחד האתרים הישראלים הכי טובים. יש שם תכנים בעברית ובאנגלית. לדעתי בתחילת האינתיפאדה במשך תקופה של שנה צצו הרבה אתרים. כלומר עשרות טובים של אתרים. יש אנשים שפותחים אתרים אבל אין בהם תוכן ממשי, אין משהו שמסביר את הסכסוך, ואין עדכון גם. לאט לאט זה נעלם מהרשת. זה מבוסס על שרתים שהם בחינם שאף אחד לא מבטיח שהם יתקיימו יותר משנה והאתרים האלה נעלמים לאט לאט.
משה הלוי   14:05 
יש לי מספר הצעות פרקטיות. מימון כספי. אם הממשלה יכולה לתת מימון כספי לחלק מהאתרים, כמו לרכוש דומנים אטרקטיביים, כתובות אינטרנט קצרות, לא ארוכות. אם הגולשים ששמים תמונות באתר שלהם נתקלים בזכויות יוצרים. למשל הבעיה הזאת קיימת אם אתר שהוא בחסות מדינת ישראל, יקח חומר כזה וישים אותו, אז יבואו למדינת ישראל בטענות. צריך ללמד את בוני האתרים איך לעצב אתר טוב מבחינה פרקטית, לא עמוס מדי. איך לשים מילים נכונות וגם לתת להם חומר רקע להסברה, אם זה על הצד הפלסטיני ואם זה על הצד שלנו.
ח"כ מיכאל איתן   14:05 
אני מבקש מאלי הכהן הערכת מצב, מה יש ברשת כן מצד התופעה של הקמות אתר ותגובות. אני כל הזמן מקבלים אימלים לכו תחתמו על העצומה הזאת ... כל פעם אנו מקבלים. אולי קצת אפשר לתאר את התופעה.
אלי הכהן   14:07 
באינטרנס כמו באינטרנט, הכל מכל וכל. יש באמת עשרות ומאות יוזמות פרטיות לחלוטין של אדם אחד או שניים או עמותה. היוזמות האלה קיימות כל הזמן והם היו קיימות מאז פרוץ האינתיפאדה. מה שחסר אולי ואני חושב שכדאי שהועדה תתן תשומת הלב לנקודה זו, זה הקטע של יד מכוונת. ח"כ איתן, מה שחסרה זאת יד מכוונת. מדוע אין במדינת ישראל איזשהו גוף שהנושא הזה ששמו זירת האינטרנט הוא הנושא שלו, בקטע ההסברתי. צריך שתהיה איזושהי יד מכוונת. אנו היום במדינה דמוקרטית וכל אחד יכול לעשות הכל, ולדעתי הכל הזה הוא פספוס די גדול. יש אתרים רבים מאד שקמים בעברית, אבל מי צריך עברית היום אם אנו פונים לעולם? תפתח אתרים בגרמנית, בספרדית. היום אתר משרד החוץ קיים בעברית ואנגלית בלבד.
ח"כ מיכאל איתן   14:08 
אני רוצה לומר לזכותו של שי שהעיר את הנקודה מדוע אין בצרפתית ובספרדית וכו'. מישהו כאן שואל מה הכתובת של האתר של קובי? WWWOSLO.
ח"כ מיכאל איתן   14:09 
עוד נקודה, האם אפשר לשלב את הלימוד הזה במערכת בתי הספר. ואחרון, חיזוק הקו הלא רשמי באתרי הסברה לצד האתרים הרשמיים. יש כמה בעיות טכניות שצריכים לעזור לאנשים. יש בעיה של תכנים שאולי אנו צריכים לתקוף אותה, אבל בגדול נראה לי מבחינת העמותה זה לנסות ולייצר איזשהו כלי עזר אבל להתבסס בעיקר באמת על היוזמות הפרטיות שיכולות להגיע למימדים עצומים שאנו מעולם לא נוכל להתחרות איתם ולהגיע להיקפים שהם מסוגלים לעשות.
ח"כ ענת מאור   14:11 
אנו צריכים להשתמש באינטרנט - על כך אין מחלוקת. נושא התכנים והמדיניות לתגובה.
יואב גלבר   14:12 
התפקיד שלנו הוא לא לייצר 200 אתרים אלא לספק מאגר של תכנים.
ח"כ מיכאל איתן   14:13 
אני אתן עכשיו לצד הממשלה. נמצא פה נציג משרד החוץ.
אורי נוי   14:15 
אני מנהל מחלקת מידע ואינטרנט במשרד החוץ. יש למעשה היום במישור הממשלתי שני אתרים בספה זרה בנושא הסברה שהם פעילים, מתעדכנים תדירות יומיומית. אחד זה אתר דובר צה"ל שמודגש להיבט הצהלי והשני הוא אתר משרד החוץ , ולכן אנו מרגישים קצת לא טוב משום שכל האחרים שלא עושים כלום הם פטורים מכל ההשמצות. ראשית, כל מה שנאמר פה אנו מסכיימים לו. שנית, משרד החוץ הראשון בעולם כולו שהקים את האתר באינטרנט -= 1.1.91. יש לנו קצת נסיון.
אורי נוי   14:17 
כמחצית מצפון אמריקה והשאר מתחלק בין יתר הארצות. אם הוא בשפה זרה, יכול בהחלט לשמש גם כמקור להסברה אבל לצערנו אין הרבה כאלה. אנו מקבלים הערות ואנו מקבלים ביקורת ואנו שמחים לעשות זאת ואנו בעיצומו של מהלך לשיפור אתר משרד החוץ, להפוך אותו לאתר יותר היבטי לסביבה. כל אחד יוכל להכנס לאתר ויאמר אותי מעניין דבר ראשון ארכיאולוגיה, בטחון וכדורגל, והוא יוכל לפנות. אפשר יהיה לשלוח כתבות ולהדפיס. הבעיה שלנו, אנו לא עושים את זה אצלנו. אתר משרד החוץ נעשה מחוץ למשרד החוץ .אין לנו את כח האדם. אנו בהחלט ערים לנושא השפות ובימים הקרובים עומדים להפתח אתרים לכל נציגות בעולם, יהיה אתר משלה, גם בשפה המקומית. גם בסינית, גם בספרדית, יופיעו התכנית, וגם בשוודית וגם בנורווגית. מעבר לכך, ידידי אלי הזכיר ובצדק רב, אנו מדברים לא רק על ההיבט של אתרי האינטרט, זה היבט שהולך ומאבד מחשיבותו מיום יום.
אורי נוי   14:19 
יש לנו בעיה רצינית מאד, בעיה מינהלית. אנו מאד רוצים לפתוח אתר בערבית. יש לנו בעיה מינהלית, לא מאושר לנו הדבר מבחינת האוצר, מכיוון שנדרשנו ללכת למכרז וזה דבר שלא נוכל לעמוד בו בגלל בעיות שונות. יש לנו את האנשים שיעשו את זה אבל עדיין אנו לא יכולים לפתוח אתר בערבית. אני מבקש לא להכנס לזה כי אני לא משפטן. אני רוצה להגיד ולהתייחס לדברים שנאמרו כאן. אני מסכים שיש הצפה גדולה של אתרים פלסטינים אבל יש עשרות של אתרים איכותיים ביותר, לא ממשלתיים אלא פרטיים לגמרי, ומה שאומרים שצריך לעשות כבר נעשה ע"י אנשים פרטיים שהשקיעו מכיסם, אתרים מושקעים, דברים מקסימים. הכנתי פה בשעה שעתיים שנתנו לי להתכונן רשימה של כמה עשרות אתרים, אדוני היו"ר, יש פה גם דיסקט, אם מישהו רוצה לעיין בשמחה רבה.
אורי נוי   14:20 
אנו עובדים גם לשיפור פני האתר, גם לדיבור בשפות,
ח"כ מיכאל איתן   14:20 
יש לך הצעה לאנשים שהגיעו לכאן, על חשבונם האישי, וזמנם הפרטי?
אורי נוי   14:22 
כשאנו עוסקים בכספי ציבור אנו צריכים להתייעץ בצורה מפורשת, אנו לא יכולים לומר שבא מישהו עם רקורד יפה ועם כל הכוונות הטובות, תנו לנו כסף ויהיה טוב. זה לא מספיק מבחינת מינהל תקין. זה כספי ציבור. לכן אנו עדיין ממתינים לבזנז מן. כשאנו מתמודדים עם האוייב הוורטואלי הזה, אנו מתמודדים בזירה שהיא זירה קשה מאד כיוון שאנו הולכים בהרבה מקרים עם ידיים קשורות. זכויות יוצרים - הפלסטינאים עוברים על כך על ימין ועל שמאל. אנו שומרים חוק.
אורי נוי   14:24 
כי פה יש בג"צ ושם לא ממש יש. דבר נושא, זה הנושא של תצלומים קשים. בידי תצלומים שקיבלנו מצה"ל ומדובר בדברים נוראיים, ויש כאלה שיאמרו תעמולה. אנו מכבדים קודם כל את צנעת הפרט ואנו לא מפרסמים דברים בלי רשות. היה לי תצלום קשה מאד, פנינו למשפחה, ומשפחה אחת אמרה שאינה מוכנה משום שלה זה מאד קשה לפתוח את העיתון ולראות כל פעם את הדבר מחדש. אנו מדינה מוסרית ואנו כופים על עצמנו כל מיני מגבלות, שאנו גאים בהן. אנו גם לא משקרים, כפי שהם עושים. צריך מעבר לכך לדעת מה מספר המבקרים. עשינו בדיקה הבוקר של מספר המבקרים באתרים של הפלסטינים, יש גם כאלה שיש בהם 18 אלף מבקרים מ- 96. צריך לבדוק ראשית מיהם פעילי היעד. אם אנו רוצים לפנות, דווקא אצלנו הרבה מאד תלמידים מבקרים. תלמידים שעושים עבודות באים למשרד החוץ ועיתונאים באים למשרד החוץ.
ח"כ מיכאל איתן   14:25 
אני רוצה לשאול, מה אתה היית רוצה, מה אתה מבקש שאנו כל הפורום הזה יעשה לצורך ההסברה הישראלית.
אורי נוי   14:25 
כל מה שנאמר פה מילים בסלע. מודעות, אנו מוכנים אם יבואו אלינו עם פרוייקטים רציניים בהחלט נשמח.
נציגת מנכ"ל ראש הממשלה   14:28 
אני אציג מה קורה אצלנו. אצלנו יש בחור בשם שרון שהוא ראש ועדת האינטרנט במשרד והוא נפגש עם חני ועובדים עכשיו על פיתוח האתר של משרד ראש הממשלה, יותר למלא את האתר בדברים רלוונטים. מה שכן אני יכולה להוסיף, שיש אתרים שהם חצי ממלכתיים כמו אתר עירית ירושלים שאין בו הרבה מידע הסברתי על ירושלים. אתר ממלכתי יכול להציג מידע מסוג מסויים.
ח"כ נחמה רונן   14:30 
אני חושבת שכמו שקמה עמותת על ישראל, היא אחת מטיפה בים. אנו צריכים עוד מאתיים כאלה, כמו קובי וכו'. אבל מישהו צריך לעזור להם והמישהו הזה אני מבינה שמשרד החוץ מסיבות כאלה ואחרות לא עושה את זה. אין גורם היום מטעם מדינת ישראל שיכולה העמותה או גורם פרטי לבוא ולפנות ולהעזר.
ח"כ מיכאל איתן   14:30 
בסוף הישיבה נאסוף את הנקודות ונפנה לממשלה, ונבקש שתהיה כתובת ברשות המבצעת שתטפל בדברים האלה. ח"כ ביירלובסקי בבקשה.
ח"כ בריילובסקי   14:32 
כשאני שמעתי שיש 3000 אתרים אנטישמיים בעולם, אני מבין שחוץ מאתרים של משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה אנו צריכים מסה של אתרים ואין דרך אחרת אלא התנדבות. יש סטודנטים, תלמידים בתיכון, שהם מוכנים והרמה שלהם מספיק טובה כדי לעשות אתר, אתר שהוא מושך. יש לי נכד בן 14 והוא יכול לעשות הכל באינטרנט, פשוט הכל, אז מה שצריך בשביל זה - צריך תמיכה כספית מאד קטנה בגלל שזה התנדבות. מבחינת החומר, מבחינת התמונות וטכניקה זה צריך תמיכה
ח"כ מיכאל איתן   14:33 
אולי אפשר לשתף אנשים לאו דווקא ע"י תשלום או ע"י נתינת תואר של מתנדב למשל. כאן מוצע ע"י גולשת לקרוא להם שגרירים, כדי לתגמל אנשים שמשקיעים בתחום זה.
ח"כ מיכאל איתן   14:33 
ביניכם לבין העמותה נוצר קצר. עכשיו אני פונה אליך ומדבר איתך על הפעלת מתנדבים ברחבי העולם.
אורי נוי   14:34 
יש לנו פורטל, ויקבלו טקסטים, הנחיות, וידיאו. יהיו נאמני הסברה באינטרנט ויהיה איזשהו מעמד.
דוברת צה"ל   14:36 
אני לא חושבת שבאנו לסנגר על האתרים. אני חושבת שבאנו כולנו להרתם למטרה של הסברה באינטרנט. צה"ל בהחלט הוא אחד הגורמים. אנו עומדים בעוד חודשיים וחצי לצאת עם אתר חדש כי הבנו את החשיבות והמשמעות של ההסברה באינטרנט. אנו פועלים גם באנגלית. רוב קהל היעד שלנו הוא מחו"ל ולא מהארץ ואין ספק שמאז ספטמבר 2000 אצלנו קרה תהליך מדהים. גם אצלנו יש הבדל בין התכנים בעברית לאנגלית. כמובן שהמידע שמוכנס אלינו הוא מידע בלתי מסווג. האתר עובד 24 שעות, הוא מתעדכן 24 שעות, וכל הודעת דובר צה"ל או תמונות מוכנס מיידית ואנו עובדים גם בשיתוף עם משרד החוץ. עמותת על ישראל הגיעו אלינו, ונשמח לשתף פעולה בכל דבר שנזדקק. אנו מאד בעד ריבוי אתרים. להשתמש בתלמידים זו אחת הנקודות, בהחלט. יש הצעות מאד ענייניות וטובות. בעקרון נשמח לסייע בהחלט למתן מידע.
ח"כ מיכאל איתן   14:37 
תודה רבה. בבקשה השרה ציפי ליבני, הממונה על גופי ההסברה.
השרה ציפי ליבני   14:38 
אני כאן קודם כל כי גוייסתי ע"י עמותת על ישראל ואני חושבת שאין דרך לתאר את הקטסטרופה שבה אנו נמצאים. אני מאד מודאגת מתהליכים שלא קורים רק באינטרנט, קצת לפני ה= 11 בספטמבר ראינו את ועידת דרבן. אלמלא מיקי איתן ומלחמתו להחדרת האינטרנט אולי היינו נמצאים מרחוק בכלל בכל התחום של האינטרנט. זאת מלחמה גם אם רוצים להגיע בסופה ללחיצת ידיים. אנו לא יכולים להרשת לעצמנו לפגר, גם אם משרד החוץ בדק ולא נכנסים כ"כ הרבה. עצם קיום האתרים האלה מהווה סכנה.
השרה ציפי ליבני   14:40 
אולי ההתבטאויות שנשמעות יותר מרוככות היום, בעצם לא יועילו אם נרצה לסיים את הסכסוך איתם. ברמה העובדתית, קיימתי אצלי מפגש נוסף, הזמנתי את נציג ראש הממשלה, גם נציגי לע"מ שטיפלו בנושא הזה עד לפני שנתיים ומסיבות שכרגע לא נכנס אליהן קצת יצאו מהתמונה הזו. בעקבות הפגישה הזו, אני לפחות כך מקווה, הוקמה ועדה אבל זה רחוק מלהספיק. דיברתי גם עם מנכ"ל משרד הבטחון וממנו הבנתי שהוא מבין את חשיבות הענין. אם התוצאה היא שכל גוף מבין שיש איזושהי בעיה ומשפר, ואולי מקים עוד אתר, זה איננו מספיק. אני כן מאמינה בכך שצריך שתהיה יד מכוונת.
השרה ציפי ליבני   14:43 
אני יכולה לדבר על הילדים שלי ששוחים בתוך האתרים למיניהם. כדי שזה יקרה קודם כל יש יכולת לממשלה לעודד את הפעילות הזאת וכבר התחלנו לדבר על אלף ואחת שיטות איך אפשר לעודד את זה, איך אפשר לעודד נוער להכנס, לתת עצות. עד כאן זה החלק שצריך שיקרה אבל גם הוא לא מספיק. יש צורך במידע ובמתן תשובות. אנימקבלת המון פניות מיהודים בחו"ל שנתקלים יום יום בשאלות שחלקן נובעות מאתרי הסתה, הם משוועים לתשובות ברמה האינפורמטיבית, לא ברמה של החדשות. כאן ייאמר בסוגריים שמה שנוגע לתקשורת ועיתונות אז כולם בתוך זה ומגיבים ועונים ומתקדם יותר מאשר האינטרנט. וכאן כן חייבת להיות מעורבות ממשלתית כדי לאתר מהן הבעיות שאנו מוצבים מולן היום. אנו מדברים ברמה של זכויות על הארץ, וברור לנו הענין הציוני. זה לא כ"כ ברור. אני חושב שאם תשאל היום אדם ברחוב הכל מתערבב לו. הוא לא יודע מתי זה התחיל, ומה הסיבות, זכות השיבה, הדברים האלה צריך שייאמרו והם לא נאמרים מספיק בכל האתרים הקיימים. ואני לא מביעה ביקורת על האתרים שכבר קיימים. אני ביקשתי פניתי לפני מספר שבועות ביקשתי להעזר בשירותים של עמותת על ישראל, התרשמתי מהיכולת ואני חושבת שהם יכולים לייעץ לממשלה איך מתחיליםלהניע את הגלגל. יש המון בעיות שלא דיברנו עליהם, בעיות משפטיות, מה יקרה אם זה יהיה אתר של הממשלה - אני פניתי לפני מספר שבועות, אני רואה ששאלו מבחוץ מה קורה עם התקציב, אז האנשים פרקטיים עד מאד. אני אכן ביקשתי לפחות תקצוב לענין הזה ולא נעניתי עדיין.
השרה ציפי ליבני   14:44 
יכול להיות שצריך , ואני מציה ליו"ר הועדה, שנשב לאחר הדיון וננסה לגבש איזשהן המלצות. הממשלה כגוף אחד, לא כמן מצבור מקרי של אנשים שעוסקים, לא עוסקים בכך, אלא שיהיו עם יד מכוונת גם בתוך משרדי הממשלה וגם כלפי חוץ. זהו. תודה.
נציגת איגוד האינטרנט הישראלי   14:47 
אני שמחה על שיתוף הפעולה על קידום הנושא הזה. יש לי מספר נקודות שכדאי להתייחס אליהן. ראשית, לא כל האנשים קוראים חדשות, גם אם אתה שומע וקורא - הרבה יותר קשה להגיע, לעומת זאת האינטרנט הוא תמיד פתוח. זו דרך להעביר מסרים ולשלוח אימאלים. צריך להפיץ הסברה בתוך הקהילות, כי אם נפגשים עם אנשים בחו"ל הם פשוט לא יודעים איך להעביר את המידע. לא מוצאים אתרים ישראליים שמדברים על זה. אני חושבת שצריך להעזר באנשיי טכנולוגיה כמו אנשי מייקרוסופט. כמובן דבר נוסף זה לפנות לכל הפקולטות באוניברסיטאות, דרך בתי ספר, משרד החינוך וכדומה. הסוכנות יהודית, היה לנו מפגש לפני זמן קצר, להשתמש באנשים בכל מיני ארצות שרוצים לעזור ולא יודעים איך לעזור. הנושא של תמונות באינטרנט, שאתה לא מקבל הרשאה. לצערנו הרב יש מספיק תמונות שהמשפחות לא מתנגדות.
נציגת איגוד האינטרנט הישראלי   14:48 
יש בעיה שהתעוררה בזמנו, הנושא של הפצצת אתרים. זו בעיה שהפלסטינאים התחילו איתה. זה לא בעיה כל כך בריאה של הקטע של הפצת אתרים כי אנו יכולים לגרום לנפילת אתרים.
ח"כ מיכאל איתן   14:50 
למדינת ישראל יש אינטרס ברור שלא להגרר למלחמות שפוגעות ברשת, שפוגעות באתרים, שפוגעות בהפצצות חומר. זה צריך להיות ברור. אני אומר, יש רבה נערים עם כוונות טובות והם שומעים מלחמה אז הם מבינים שבמלחמה גם מותר להם להכנס לאתר ששם מראים את שרון עם פרצוף עקום או שכתוב שם שמדינת ישראל לא צריכה להתקיים והם חושבים שטוב להכנס לאתר ולהפציץ אותו. נקיטת פעולות כאלה צריכה להיות כמו במלחמה . אזרח פרטי לא יכול להכריז מלחמה ולא יכול לקחת את החוק לידיים. פעולות כאלה מנוגדות לחוק הישראלי ואם צריך להגיע למצב שמתיר דברים כאלה צריך להביא בחשבון שאח"כ יכולה לבוא פעולת גומלין. מדינת ישראל כמדינה שהיא ברמת תקשוב גבוהה הרבה יותר פגיעה ממדינות זרות שמנהלות מלחמה ממקומות אחרים, מאתרים אחרים. זה צריך להיות ברור ומובן שאין זכות לשום אדם בשם מדינת ישראל לנהל את המלחמות האלה. אנו צריכים להאבק, להלחם את מלחמת דעת הקהל - כאן.
נציגת איגוד האינטרנט   14:50 
לפחות שיהיו אנשים "עם טעם" שיגיבו על הדברים לפחות בצ'אטים, תגובות של המדינה, אולי ע"י עמותות, אבל שזה יהיה תשובות מהימנות.
מנחם דולנסקי   14:52 
הייתי מציע לתת כותרת לדיון הזה מאי הסברה ל- E הסברה. נכון שמדובר על אלפי אתרים פלסטינאים, רק כדי לסבר את האוזן מדובר פה בעצם על מלחמת מילים, אנו מגלים אלפי אתרים שרובם המוחלט הם אתרים פלסטינאים ומבחן התוצאות - תוצאות של החיפוש - שם אנו נמצאים באחוזים מאד נמוכות ולא ברשימה של התשובות הראשונות. אני חושב שזה הרבה יותר חשוב מאשר שהאתר יהיה מעוצב. אנו מנסים להסביר את דעתנו לאותו אחד בגרמניה שהוא לא יודע שום דבר. שם בעצם אנו נכשלים. יש פהשני דברים חשובים לדעתי. אנו מדברים פה בעצם על מלחמה. אנו צריכים מסה של אתרים ואנו צריכים להשתמש במונחים ובטכניקות ובשיטות שלהם.
דורון - סוכנות יהודית   14:54 
גם השרה ליבני הזכירה מה נענה ליהודי בתפוצות שלא יודע איך להשיב, וגם הוזכר כאן. דובר על החשיבות של השפות. אז הסוכנות היהודית באמת מקיימת עיתון שבועי וגם עיתון אינפורמטיבי שעוסק במפורש בהסברה, עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית ספרדית. ישנה יוזמה בפירוש של הסוכנות היהודית, הקמנו מחלקות לשם כך, להגביר את נושא ההסברה. גם העברת האינפורמציה, אנו לא יוצאים מנקודת הנחה שמישהו באנגליה יכנס דווקא לאתר שלנו אבל זה בהחלט כלי מצויין ליהדות העולם להשתמש בחומר שיש שם.
דורון - סוכנות יהודית   14:55 
אנו משתמשים בקשר העצום שלנו ברחבי העולם ע"י שליחים מכל מיני סוגים. הם מודעים לקיומו של האתר הזה בכל מיני אמצעים שונים.
ח"כ מיכאל איתן   14:56 
באינטרנט יש תחרות קשה מאד איך להגיע לחומר. לא נפתח את כל הדיון הזה עכשיו. המסר הוא שצריך לדאוג שגם אתרים שאין להם יכולת פרסום ושיווק, שהכלי המרכזי יביא לכך שיותר אנשים יגיעו אליהם. איך לעשות את זה, נדבר. אני לא בטוח שהשליח של הסוכנות במיאמי יעצים את הכניסות ע"י כך שיגיד לצאן מרעיתו איך להכנס באינטרנט.
ח"כ מיכאל איתן   14:57 
בבקשה, אחרונה. ועוד ניתן ליואב לסיים.
לימור פרידמן   14:58 
אנו אחראיים על העברת מסרים לציבור באינטרנט, אנו עושים את זה כבר שלוש וחצי שנים. איך להביא את אותם אנשים לאותם אתרים. לבנות הרבה אתרים זה בהחלט יוזמה אבל חשוב איך להביא אותם, לא לזנוח את המגזר הערבי וגם למצוא את המדיה הנכונה לגישורים למשרד החוץ. עוד משהו שצריך, אם כבר יש יוזמות פרטיות, לתת הכוונה מסויימת איזה מילות חיפוש צריכות להיות, ועוד כל מיני דברים אחרים כדי לקדם את האתרים האלה.
יואב   14:58 
אף אחד לא יוכל להבין את הענין במלוא הכובד שלו אם לא תהיה פה התגייסות ברמה לאומית שאולי יכולה פעם לסלול דרך להסכמה על משהו. כדאי להרים את הכפפה הזו.
ח"כ מיכאל איתן   15:00 
יש כאן שאלה, הם שואלים הגולשים: איך נודע על הדיון היום? האם היתה הסברה מספקת על הדיון על ההסברה? הם שואלים והם צודקים. הנה יש לכם דוגמא. לא היה כתוב שיש היום דיון מקוון. אין לנו תקציבים. אני עברתי בפורומים ברוטר ובתפוז והשארתי הודעות באופן אישי, אז מי שהגיעו אליו, הגיע. היתה הודעה לציבור לא על הדיון המקוון. אני גם רוצה לומר להם, אולי זה דוגמא של הטכנולוגיה, האנשים שהצטרפו לדיון חלקם מבקשים להמשיך ולקיים את הדיון הלאה ולדבר על כך, ואני אצטרף אליהם עוד כמה דקות.
ח"כ מיכאל איתן   15:02 
אני רציתי שלכל אחד מהם יהיה לטפופ, כדי שהדיון באמת יהיה מקביל. אני יכול להגיד לכם שבנושא חקיקה היה חוק בכנסת, חוק החתימה האלקטרונית, שהוטל עלי להעביר אותו ואני עמדתי כאן בודד. אף ח"כ לא הגיע לדיונים האלה כי זה חוק מאד מורכב. מאחר והדיונים היו פתוחים קיבלתי גיבוי מציבור שלא רצה להגיד אבל חלק שאלו. זה בהיבט של הטכנולוגיה. עכשיו בהיבט של ההסברה. הסיכום של הישיבה הוא כזה. אני אקרא שוב את כל הפרוטוקול, אני אזמן לישיבת סיכום מספר גורמים ויחד ננסה לסכם את הדיון ונגיש אותם כהמלצות לממשלה, כשברוח הדברים אפנה לשרה ציפי ליבני ונבקש שהיא תהיה איזשהו קודם מתאם לקידום ההסברה הישראלית באינטרנט, כאשר אנו יודעים שאת עיקר הנטל כרגע מבחינת הממשלה מטפל בו אתר משרד החוץ ואתר דובר צה"ל. ואני לא רוצה לפגוע בשום, אפילו לא ברמז, בעובדה שאנו פונים לציפי, כאילו אתם לא קיימים.
ח"כ מיכאל איתן   15:04 
אני רוצה להצביע על כך שבצד הפעילות הרשמית שאתם מקיימים, שאנו מעריכים ומוקירים אותה, מבקשים לקחת תשומת לב הערות שהושמעו כאן על מנת להשתפר. אני רוצים להפעיל גם את הסקטור הפרטי, עמותות, בארץ ובעולם, ולכם אולי צריך להיות מימד לאו דווקא של האתרים הרשמיים ומהיבט הזה אנו פונים שהשרה ליבני תהיה המקשרת על מנת שנוכל לקבל מענה לנושאים שהועלו כאן. זה יהיה מענה שמבחינתי צריך להיות גם מבוסס על תאום, גם עידוד היוזמה הפרטית וכלים - שהממשלה תתן אפשרויות למי שירצה לבצע פעילויות ברשת, ושהממשלה תיתן לפרוייקט תקציב על מנת שיהיה אפשר להפעיל מתנדבים. אני מודה לכולם, לח"כ רונן שהעלתה את הנושא.
סמל המדינה - מנורה ועלי זית
© 2020 כל הזכויות שמורות, מדינת ישראל-הכנסת או לצדדים שלישיים כמפורט בקישור
נשמח לקבל את הערותיכם והצעותיכם לכתובת: feedback@knesset.gov.il